লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে সৰু ৰচনা (১০০০ শব্দ) | Essay on Lachit Borphukan in Assamese (1000 Words) - The Treasure Notes

লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে সৰু ৰচনা (১০০০ শব্দ) | Essay on Lachit Borphukan in Assamese (1000 Words) - The Treasure Notes

Essay on Lachit Borphukan in Assamese 

লাচিত বৰফুকন (১০০০ শব্দ)ৰ ওপৰত ৰচনা বিচাৰিছে নেকি?  তাৰ পিছত এই লেখাটো কেৱল আপোনাৰ বাবে।  এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনা আগবঢ়াইছো।  অসম চৰকাৰৰ ড.  লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে লিখিবলৈ সকলো ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু অন্যান্যলৈ নিৰ্দেশ।  এই লেখাটোৱে আপোনাক লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে লিখিবলৈ সহায় কৰে।


বীৰ লাচিত বৰফুকন

 

পাতনি


হিন্দু সভ্যতাই নিজৰ দীৰ্ঘ ইতিহাসত বহু ঋষি আৰু যোদ্ধাৰ সৃষ্টি কৰি আহিছে আৰু লাচিত বৰফুকন সেই যোদ্ধাসকলৰ ভিতৰত অন্যতম যিসকলৰ দেশপ্ৰেমে আহোম ৰাজ্যৰ গৌৰৱত অৰিহণা যোগাইছে।


অসমৰ ইতিহাস খুলি পৃষ্ঠা উলটিলে জনা যায় যে লাচিত বৰফুকন অজেয় ব্যক্তিত্ব, সাহস আৰু সংগ্ৰামৰ প্ৰতীক।  তেওঁৰ বলিষ্ঠ, নিস্বাৰ্থ আৰু দূৰদৰ্শী নেতৃত্বই আমাক অসমীয়া জাতিৰ শক্তিশালী আৰু শক্তিশালী শক্তিৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে।  লাচিত বৰফুকন অসমীয়া জাতিৰ আত্মা আৰু অসমীয়া মানুহৰ গৌৰৱ।


আহোম ৰাজ্য ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ পূব অঞ্চলত অৱস্থিত আছিল।  প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১২২৮ চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল।  দিল্লী চুলতান ৰাজ্যৰ তুৰ্কী আৰু আফগান ৰজাই আৰু পিছলৈ মোগল সাম্ৰাজ্যই ৰাজ্যখনক অহৰহ আক্ৰমণ চলাইছিল।  যদিও ত্ৰয়োদশ শতিকাৰ মাজভাগৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৬০০ বছৰ ধৰি ভাৰতৰ মধ্যযুগীয় ইতিহাসৰ অধিকাংশ অংশত শক্তিশালী আহোমসকলে আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছিল, তথাপিও মোগলে অসম স্পৰ্শ কৰিব পৰা নাছিল।  ১৬১৫ চনৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা মোগল-আহোম যুদ্ধ তেতিয়াৰ পৰাই অব্যাহত আছে।

Essay on Lachit Borphukan in Assamese

অসমৰ আহোমসকল ভাৰতৰ একমাত্ৰ শাসক আছিল যিয়ে মোগলক সোতৰবাৰ পৰাস্ত কৰিছিল।  লাচিত অসমৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ সেনাপতি আছিল আৰু তেওঁৰ নেতৃত্বত বীৰ লাচিত বৰফুকন

 ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত আহোমসকলে জয়লাভ কৰে।  তেওঁৰ অন্তিম আৰু নিৰ্ণায়ক যুদ্ধত অসুস্থতাৰ মাজতো তেওঁ এক মনোবলহীন আহোম নৌসেনা বাহিনীক মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।


লাচিতৰ দেশপ্ৰেম আৰু নিজৰ মাতৃভূমিৰ প্ৰতি থকা ভক্তিৰ প্ৰতিফলন ঘটিছে বহু ঘটনা।  তেনে এটা ঘটনা উক্তিটোৰ আধাৰত হৈছে যাৰ অৰ্থ "মোৰ ককা মোৰ দেশতকৈ ডাঙৰ নহয়", কৰ্তব্যৰ গাফিলতিৰ বাবে তেওঁ নিজৰ ককাকৰ মূৰ কাটিছিল, আৰু সেয়া এই ঘটনাই জোৱানক জগাই তুলিছিল আৰু আজিও অসমৰ ইতিহাসত উল্লেখ আছে।  সততা আৰু দেশপ্ৰেমৰ অনন্য নিদৰ্শন


লাচিত বৰফুকনৰ পটভূমি


আবেগিক আৰু নিৰ্ভীক আহোম যোদ্ধা লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰকৃত নাম লাচিত ডেকা, ১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত সমসাময়িক অসমৰ পূব অঞ্চলৰ চৰাইদেউত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল।  তেওঁৰ পিতৃ মোমাই তামুলী বৰবৰুৱাই ১৬০৩ চনৰ পৰা ১৬৩৯ চনলৈ ৰাজা প্ৰতাপ সিংহৰ প্ৰশাসনত জ্যেষ্ঠ বিষয়া বা প্ৰধান সেনাপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।  ইয়াৰ পূৰ্বে বৰবৰুৱা আৰু পেক প্ৰেকটিছৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আছিল।

Essay on Lachit Borphukan in Assamese

লাচিত এজন উত্সাহী ব্যক্তি আৰু প্ৰশাসনৰ প্ৰতি তীব্ৰ আগ্ৰহ আছিল যিয়ে তেওঁক অতি কম বয়সতে সামৰিক বৃত্তিৰ দিশে টানি আনিছিল আৰু এইদৰে আহোম ৰজা জয়ধ্বজ সিংহৰ লগত গামোচা বহনকাৰী হিচাপে যোগদান কৰিছিল।  পিছত ৰাজ ঘোঁৰাৰ গোহালিৰ অধীক্ষক (ঘোৰা বৰুৱা) নিযুক্তি লাভ কৰে।  অৱশেষত তেওঁক মোগলৰ বিৰুদ্ধে চলা অভিযানত সেনাৰ কমাণ্ডাৰ হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হয় আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁ কাৰ্যকৰীভাৱে মোগলৰ পৰা গুৱাহাটী উদ্ধাৰ কৰে।


শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ


লাচিতে সেনাবাহিনী গঢ়ি তুলিছিল আৰু তেওঁৰ সৈন্যই সফলতাৰে মোগল বাহিনীৰ পৰা গুৱাহাটী পুনৰ দখল কৰিছিল।  গুৱাহাটীত পৰাজয়ৰ তথ্য লাভ কৰাৰ পিছত সম্ৰাট ঔৰংজেবে আমেৰৰ ৰাজা ৰাম সিঙৰ অধীনত ডাক্কাৰ পৰা অভিযান বাহিনী পঠিয়াই দিয়ে।  আহোম সেনাৰ সংখ্যাগত আৰু কাৰিকৰী হীনমন্যতাৰ বাবে লাচিত "গেৰিলা কৌশল"ৰ আশ্ৰয় লৈছিল যিয়ে মোগল সেনাক সফলতাৰে খেদি পঠিয়াইছিল। আহোম সৈন্য সেনাপতি গুচি গ'লে সহজেই নিঃশেষ হ'ব বুলি ভালদৰে জানিও ৰামসিংহই "প্ৰতাৰণা" ব্যৱহাৰ কৰিছিল। 

Essay on Lachit Borphukan in Assamese


ৰাম সিংহই এখন নোট লৈ আহোম শিবিৰত কাঁড় মাৰে।  অৱশেষত চক্ৰধ্বজ সিংহলৈ খোজ পেলায় লৈছিল নোটত উল্লেখ কৰা অনুসৰি গুৱাহাটীৰ পৰা পলায়ন কৰিবলৈ লাচিতক এক লাখ টকা দিয়া হৈছিল।  তেওঁৰ সেনাপতিজনে শত্ৰুৰ সৈতে আলোচনা কৰি থকাৰ অভিযোগত ৰজা ক্ষুব্ধ হৈ পৰিছিল যদিও তেওঁৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী অতন বুঢ়াগোহাঁইয়ে তেওঁক ক’লে যে এতিয়ালৈকে মোগলৰ সৈতে ফলপ্ৰসূভাৱে যুদ্ধ কৰা সেনাপতিজনৰ ঠাইত চক্ৰধ্বজ সিঙক বাধ্য কৰাবলৈ মোগলৰ কৌশল।  সকলো সম্ভাৱনা শেষ কৰি ৰামসিংহই ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ সমীপৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ওপৰেৰে নৌসেনাৰে গুৱাহাটীলৈ আগবাঢ়িল, নিজেই লাচিত বৰফুকনৰ নেতৃত্বত এখন আহোম ফ্লটিলাৰ সন্মুখীন হ’ল।


আহোম যোদ্ধাসকলে সংখ্যাতকৈ বেছি হোৱাৰ বাবে যুদ্ধৰ ইচ্ছাশক্তি হেৰুৱাই আকৌ এবাৰ বিস্তৃত অঞ্চলত বিয়পি পৰিল।  যেতিয়া কিছুমান দল পলায়ন কৰিবলৈ ধৰিলে, তেতিয়া লাচিত ব্যক্তিগতভাৱে নাও এখনত উঠি নিজৰ বাহিনীক পুনৰ গোট খুৱালে।  গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ হৈ থকাৰ পিছতো লাচিতে জোৰেৰে চিঞৰি থাকোঁতে কিছুমান যোদ্ধাক নদীত পেলাই দিলে যে তেওঁ "নিজৰ ৰজা আৰু জাতিৰ প্ৰতি কৰ্তব্য পালন কৰি মৃত্যুবৰণ কৰিব, যদিও ইয়াৰ অৰ্থ নিজেই কৰা হ'ব"।  লাচিতৰ যোদ্ধাসকলে অনুপ্ৰাণিত হৈ এক হতাশজনক যুদ্ধ আৰম্ভ কৰে যিটো ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত লোৱা হয়।


Essay on Lachit Borphukan in Assamese


শৰাইঘাট যুদ্ধৰ অন্ত 


বৰফুকনৰ নেতৃত্বত মোগল সৈন্য পৰাজিত হৈ আমেৰৰ ৰাজা ৰাম সিঙৰ নেতৃত্বত মোগল পলাবলৈ বাধ্য হয়।  এইদৰে ঔৰংজেবে অসম জয় কৰাৰ ধাৰণা ত্যাগ কৰিলে। লাচিত বৰফুকনে মোগল সাম্ৰাজ্যবাদক চেপি ধৰিলে।  তেওঁৰ দৃঢ়তা আৰু দেশপ্ৰেমে অসমীয়া জনসাধাৰণৰ স্বাধীনতা ৰক্ষা কৰিলে।  ৰামসিংহই পৰাজয় মানি ল’বলগীয়া হৈছিল আৰু ১৬৭১ চনৰ ৫ এপ্ৰিলত অসম এৰি থৈ গৈছিল।

অসমৰ এই মহান বীৰ লাচিত বৰফুকনৰ বিজয়ৰ প্ৰায় এবছৰৰ পাছত প্ৰাকৃতিক কাৰণত মৃত্যু হয় আৰু ১৬৭২ চনত স্বৰ্গদেউ উদয়দিত্য সিংহই নিৰ্মাণ কৰা লাচিত মৈদামত তেওঁৰ মৰ্ত্যৰ অৱশিষ্ট পৰি আছে। যোৰহাটৰ পৰা প্ৰায় ৬৫ ​​কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত হোলুংপাৰা শৰাইঘাটৰ যুদ্ধখন অসমীয়া সাহিত্যত অমৰ হৈ আছে আৰু শৰাইঘাটত বিজয়ৰ পিছত ১৮২৬ চনত ইংৰাজৰ হাতত নিজৰ সংযোজন নোহোৱালৈকে আহোম ৰজাসকলে ১৫০ বছৰতকৈও অধিক সময় যুদ্ধ কৰিছিল। বহু বছৰ অসমত শাসন কৰিছিল।  লাচিত বৰফুকনৰ মৃত্যুৰ পিছত অসম অসন্তুষ্টি আৰু বিবাদৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিল, য’ত অহৰহ ৰজা-মন্ত্ৰীৰ পৰিৱৰ্তন, প্ৰতিদ্বন্দ্বী হত্যা আৰু ৰাজকুমাৰৰ অংগচ্ছেদ আদিয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে।

Essay on Lachit Borphukan in Assamese

লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰ


প্ৰতিবছৰে ২৪ নৱেম্বৰত লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্ব আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত অসমীয়া সেনাৰ বিজয়ৰ স্মৃতিত অসমে লাচিত দিৱস পালন কৰে। অসমৰ ইতিহাসৰ মহান সেনাপতি লাচিত বৰফুকনৰ মূল্যবোধৰ প্ৰচাৰৰ বাবে লাচিত দিৱসৰ আয়োজন কৰা হৈছে।  ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীৰ শীৰ্ষ কেডেটক প্ৰদান কৰা হয় লাচিত বৰফুকন স্বৰ্ণ পদক। জেনেৰেল ভি পি মালিকে এই পদকটোৱে বৰফুকনৰ বীৰত্ব আৰু ত্যাগ অনুকৰণ কৰিবলৈ প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মীসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিব বুলি ঘোষণা কৰাৰ পিছত ১৯৯৯ চনত ইয়াক প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। তিনিদিনীয়া অসম ভ্ৰমণত ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে আবোম সেনাৰ নেতা তথা অসমীয়া জাতীয়তাবাদৰ নায়ক লাচিত বৰফুকনৰ ৪০০ সংখ্যক জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে বছৰজোৰা সোঁৱৰণী অনুষ্ঠানৰ শুভাৰম্ভ কৰে।  ১৬৭১ চনত শৰাইঘাট যুদ্ধত লাচিতৰ নিৰ্ণায়ক বিজয়ৰ দুবছৰ পূৰ্বে আলাবৈত মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হোৱা সৈনিকসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি হিচাপে তেওঁ আলাবৈ যুদ্ধ স্মৃতিসৌধৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে। 

Essay on Lachit Borphukan in Assamese

মাতৃভূমিৰ বাবে তেওঁ নিজৰ ব্যক্তিগত আৰাম আৰু স্বাৰ্থ ত্যাগ কৰিছিল।  অসমৰ প্ৰতি থকা তেওঁৰ প্ৰেমে তেওঁক ঘোৰাল বৰুৱাৰ নিম্ন চৰকাৰী পদবীৰ পৰা বৰফুকনৰ শীৰ্ষ চৰকাৰী পদবীলৈ উন্নীত কৰিছিল।  আহোম ৰজা প্ৰতাপ সিংহই সৃষ্টি কৰা পদ আহোম ৰাজ্যৰ পাঁচজন যোগ্য মন্ত্ৰীৰ ভিতৰত বৰফুকন অন্যতম।  অসমৰ ৰাইজে তেওঁক সদায় মৰম আৰু শ্ৰদ্ধাৰে স্মৰণ কৰিব।

Essay on Lachit Borphukan in Assamese

উপসংহাৰ


লাচিত বৰফুকনৰ দৰে বীৰৰ ইতিহাসেৰে অসমীয়া জাতি সদায় সমৃদ্ধিশালী হৈ আহিছে, অসমীয়া আৱেগ আৰু বিবেকক সমগ্ৰ জাতিটোৰ বাবে বন্দী কৰি ৰাখিছে, বৰফুকনৰ বীৰত্ব সমগ্ৰ জাতিটোৰ বাবে আদৰ্শ আৰু প্ৰেৰণাৰ উৎস।  তেওঁৰ বলিষ্ঠ, নিস্বাৰ্থ আৰু দূৰদৰ্শী নেতৃত্বই অসমীয়া সমাজত এক ঐতিহাসিক পৰিৱৰ্তনৰ সূচনা কৰিছিল।  তেওঁ সদায় অজেয় ব্যক্তিত্বৰ প্ৰতীক হৈ থাকিব আৰু অসমৰ ইতিহাসলৈ তেওঁৰ বীৰত্বপূৰ্ণ অৱদানৰ বাবে স্মৰণীয়, তেওঁৰ বীৰত্ব ৰাণা প্ৰতাপ সিং আৰু ছাত্ৰপতি শিৱাজীৰ সমতুল্য।  তেওঁ মোগলৰ আধিপত্যক মনোবলহীন কৰি তুলিছিল আৰু এজন জাতীয় নায়ক হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছে আৰু তেওঁৰ যুদ্ধ কৌশল প্ৰতিৰক্ষা শিক্ষাবিদসকলে গৌৰৱবোধেৰে অধ্যয়ন কৰে।



Essay on Lachit Borphukan in Assamese

0/Post a Comment/Comments